Viktor nebo Viktoria?

Mezinárodní olympijský výbor nedávno přiznal, že nemohou existovat spravedlivé směrnice pro soutěž „transgenderových žen“ (mužů, kteří se změnili na ženu), a žen skutečných. Nyní platí, že muž, který se identifikuje jako žena, s nimi může soutěžit, pokud se jeho hladina testosteronu nachází pod 10 nanomolů na litr (nm / l) po dobu 12 měsíců. Obvykle mají muži mezi 7,7 a 29,4 nm / l testosteronu, zatímco u žen se pohybuje hladina v rozmězí 0,12 a 1,77 nm / l. Podle těchto pravidel mohou hormonálně upravení muži stále udržovat téměř 500 procentní testosteronovou výhodu proti ženám.

Podle nedávných studií švédského Karolinska Institutet mají však změnení muži i nadále mužskou strukturu kostí a sílnější horní části těla. Tělo se takto vyvine už v pubertě, takže míra hladiny testosteronu později nehraje roli.

Ne každá mužská výhoda zmizí s úbytkem testosteronu. Některé, jako je silnější struktura kostí, větší kapacita plic a větší velikost srdce, zůstávají. Testosteron také podporuje svalovou paměť. Transgenderové ženy [tj. muži] mají zvýšenou schopnost násobit svou sílu i po přechodu.

Martina Navratilová říká, že „nechat muže soutěžit jako ženy – jen proto, že si změní jméno a berou hormony – je nespravedlivé.“

Stříbrná medailistka britských olympijských her Sharron Daviesová souhlasí. “Je zásadní rozdíl mezi pohlavím, s nímž se narodíš, a tím, s nímž se můžeš ztotožnit. Kvůli ochraně ženského sportu by v něm neměly ženy s výhodami mužského pohlaví soutěžit.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *