Už žádné „Vítejte na palubě, dámy a pánové!“

0

Oslovení cestujících jako „dámy a pánové“ je diskriminační vůči těm, kteří se necítí být nikým z nich. Tak je oslovíme hromadně, jako „všechny“,  rozhodla se Air Canada. Zaměstnanci kanadské letecké společnosti dostali pokyny, aby upustili od dlouholeté tradice oslovovat cestující „ladies and gentlemen“ (nebo „mesdames et messieurs“ ve francouzštině).

Místo toho budou pasažéři osloveni jako „všichni“ a „tout le monde“. Důvodem je údajně, že někteří mají ke svému pohlaví složitější přístup než ostatní, a proto se cítí vyloučeni, když uslyší pozdrav „dámy a pánové“. Air Canada byla ve své domovině vyhlášena nejlepším zaměstnavatelem v oblasti rozmanitosti pro rok 2019 a musí přece plnit svoji pověst… “Usilovně pracujeme na tom, abychom se ujistili, že se všichni zaměstnanci cítí jako vážení členové rodiny Air Canada, a zároveň zajišťujeme, aby se naši zákazníci cítili pohodlně a respektováni, když se rozhodnou s námi cestovat,” uvedla společnost v prohlášení.

Tento krok navazuje na dřívější rozhodnutí umožnit cestujícím při rezervaci vstupenek místo označení pohlaví jako „M“ (male neboli muž) nebo „F“ (female neboli žena) dát jen „X“. Nová pravidla byla zavedena „k zajištění inkluzivního prostoru pro všechny, včetně těch, kteří se ztotožňují s pohlavím X,“ uvedla Air Canada. Je fajn, když se lidé cítí pohodlně, avšak někteří zastánci inkluzivity to považují stále za příliš mírný tah. Koneckonců, je zde údajně šest pohlaví, z nichž si lidé mohou vybrat – nebo 58, nebo dokonce  více než 100, podle toho, s kým mluvíte – a ve formuláři jsou stále možná pouze tři písmena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno