Proč Oscar? Říkejme jí Anna, navrhla režisérka

Americká herečka Geena Davisová vyzvala hollywoodské tvůrce, aby napravili genderovou nerovnováhu ve filmu a televizi. Italská režisérka Lina Wertmüllerová při přebírání ceny Governors Awards šla ještě dál a navrhla, aby cena Akademie, obecněji známá pod názvem Oscar, dostala ženské jméno Anna.

Třiašedesátiletá Davisová se dlouhodobě angažuje v boji za rovnoprávnost pohlaví, v roce 2004 založila dokonce genderový institut, jehož cílem je rovné zastoupení mužů a žen v hollywoodských filmech.

Davisová dostala v neděli humanitární cenu Jeana Hersholta, kterou uděluje rovněž americká Akademie filmových umění a věd a která má rovněž podobu sošky Oscara.

„Jméno této sošky by se mělo změnit, proč ji nepojmenovat třeba Anna,“ citovala italská média jedenadevadesátiletou Wertmüllerovou, která se v roce 1976 stala první ženou nominovanou na Oscara za nejlepší režii. Cenu za drama z koncentračního tábora nazvané Pasqualino Sedmikráska, ale tehdy nedostala.

Více ZDE: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/oscar-oceneni-cena-film-kultura-anna-reziserka-wertmullerova.A191030_081310_zahranicni_remy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *