Němečtí akademici volají po odstranění genderových krajností

Skupina německých akademiků, umělců a spisovatelů přilila olej do ohně tím, že vyzvala k protiútoku proti „směšným slovním obratům“ navrženým proto, aby se němčina stala z pohledu pohlaví neutrálnější.

Ze školních lavic si můžeme pamatovat, že v němčině bývají podstatná jména stejně jako v češtině mužského, ženského nebo středního rodu. Smíšená skupina lidí je tradičně mužského rodu, a to i tehdy, když ji tvoří sto žen a jeden muž. Tak kupříkladu muž lékař je Arzt, zatímco lékařka Ärztin, ale pokud hovoříme o lékařské profesi jako celku, sáhneme jen po prvním výrazu. Také skupinu lékařů obou pohlaví označíme slovem Ärzte.

Feministky opakovaně přišly s nejrůznějšími návrhy, jak uvedenou zákonitost změnit a zviditelnit ženské pohlaví. Nepohrdnou triky, jako je hvězdička zdůrazňující, že přípona ke slovu mužského rodu označuje osobu ženského pohlaví. Jiným ani zmiňovaná úprava nestačí a požadují rovnou změnu zažitých gramatických pravidel.

více ZDE: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/503938-nemecti-akademici-volaji-po-odstraneni-genderovych-krajnosti.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *