Kreditka Applu je sexistická?

Společnost Apple nabízí již delší dobu službu Apple Pay, díky které je možné do iPhonů či chytrých hodinek Apple Watch nahrát platební kartu od své banky a v obchodech následně k platbám využívat pouze zmiňovaná mobilní zařízení.

Letos však počítačový gigant posunul celý projekt na novou úroveň, když přispěchal se svou vlastní kreditní kartou Apple Card. S ní způsobil v zahraničí doslova mánii, a to především díky nabízeným službám.

Lidé totiž mohou dostávat část peněz za své platby nazpět. V podstatě se tak americký počítačový gigant s lidmi rozdělí o provize, které u obchodníků platí. Z jednotlivých plateb by lidé měli získat 2 % nazpět, v případě nákupů v Apple Storech dokonce 3 %.

Nyní se však ukázalo, že vstup Applu do velkého finančního světa má opravdu hořkou příchuť. Podnik totiž nabízí značně odlišné úvěrové limity na kartách podle pohlaví uživatelů. Například podnikatel David Heinemeier Hansson na Twitteru upozornil, že dostal od Applu 20krát vyšší úvěrový limit než jeho manželka. A to i přesto, že v bance měla lepší kreditní skóre než on.

Netrvalo dlouho a se stížnostmi se připojila celá řada dalších lidí. Dokonce i Steve Wozniak, jeden ze spoluzakladatelů Applu, který však z podniku již před lety odešel. Ten se svěřil, že dostal vyšší úvěrový limit než jeho žena, přestože mají společný bankovní účet – jejich kreditní skóre by tak mělo být zcela totožné.

Banka jakékoliv sexistické rozdělování klientů odmítla. „Naše úvěrová rozhodnutí pramení z bonity zákazníků, a nikoliv z jiných faktorů, jako je například pohlaví, rasa či věk,“ stojí v oficiálním prohlášení Goldman Sachs pro agenturu Bloomberg.

Více ZDE: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/kreditka-applu-je-sexisticka-burcuji-uzivatele-40303104?dop-ab-variant=6&seq-no=4&source=hp&fbclid=IwAR3E9lxbwQHyMZ0z7WX67MesJDwqOHW6Oh3UM-36lSsRXwt2-FLtRnbSDcE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *