Barbie bez pohlaví !?

0

Mattel, vyrobce Barbie, tedy panenky, která ztělesňuje ženskost od padesatých lét – nyní uvádí na trhu novou řadu rodově neutrálních panenek. Od teď to tak může být chlapec, dívka, ani jedno nebo také obojí…

Pečlivě pěstěné rysy nezradí žádné zjevné pohlaví: rty nejsou příliš plné, řasy nejsou příliš dlouhé a vlající, čelist není příliš široká. Žádná velká prsa. Každá panenka vypadá jako štíhlá sedmiletá dívka s krátkými vlasy, ale každá má k dispozicí paruku dlouhých lesklých vlasů a šatní skříňku, ve které nechybí mikiny, tenisky, trička ani maskovací kalhoty.

Hračky ve výši 30 dolarů jsou určeny dětem, které „nechtějí, aby jejich hračky byly diktovány genderovými normami,“ uvedla společnost. To přichází poté, co značka Barbie provedla kroky k přidání více odstínů pleti a profesí do jejích sestavy.

Například řada panenek Created World zahrnuje šest typů panenek, které se prodávají v různých barvách pleti. Každé panence ohou děti také upravit učes podle vlastního přání – disponuje totiž jak krátkými, tak i dlouhými vlasy. Novinkou této řady byla kampaň Let Toys Be Toys (Nechte hráčky být hračky), na snížení genderových stereotypů v dětských produktech.

“Hračky jsou odrazem kultury a protože svět i nadále slaví pozitivní dopad inkluzivity, cítili jsme, že je čas vytvořit linii panenek bez štítků,” uvedl Kim Culmone, viceprezident Mattel Fashion Doll Design.

Mattel má v současné době na trhu s panenkami v hodnotě 8 miliard USD 19% podíl na trhu; získání pouze 1 dalšího bodu by mohlo znamenat příjem společnosti 80 milionů dolarů.

Právě tento měsíc firma Hasbro vydala verzi deskové hry Monopoly s názvem Paní Monopoly, kde ženy-hráčky vydělávají více než muži-hráči…

Navzdory progresivitě svých panenek se Mattel prosazuje jako apolitický. “Nejsme v politice,” řekl Mattelův prezident časopisu Time Magazine, “a respektujeme rozhodnutí kteréhokoli z rodičů o tom, jak vychovávat své děti.” Naším úkolem je stimulovat představivost. Naše hračky jsou konečně plátny pro kulturní konverzaci, ale je to vaše konverzace, ne naše; váš názor, ne náš. “

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno