Kynikové, do toho!

DAVID ZÁBRANSKÝ °

Dnešní český spisovatel potřebuje dokonale zvládnout dvě disciplíny: ukazování prstem a štítění se. Studium a osvojování si dobrého stylu už nejsou potřeba, stačí občas ukázat prstem: Tam! Nepřítel demokracie! Hnus!

Spisovatelství v Česku upadlo, už se mu dávno nevěnují ti nejlepší z nás. Spíše než panteon připomíná spisovatelská obec nevládku; místo pro lidi, kteří vědí pouze tolik, že jsou humanitního založení. Dnešní mistři a duševní velikáni nepíšou knížky, ale sedí v komisích na ministerstvech, řídí investiční fond nebo vás budou právně zastupovat pod hlavičkou advokátní kanceláře Němcová & Hrabal. Spisovatelství je teď trudné povolání, které snese jen ten, komu nevadí průměrnost a podprůměrný plat. Pokud se v Česku coby spisovatel chcete cítit aspoň trochu dobře, je vaší jedinou šancí kolektiv, držení se ve skupině, teplo stáda.
Stádo za vás udělá hodně (především vám zacloní výhled), na vás zbudou prakticky jen drobnosti. Netoulat se!
A především se velkým obloukem vyhýbat určitým osobám a tématům. Spisovatelovy
první nejisté krůčky: velký oblouk třeba kolem Klause mladšího.
Je to pár měsíců, kdy se řešil odchod zmíněného politika z ODS. Odchod, ale vlastně vyhození. Začalo to tím, že Klaus přirovnal české parlamentní jednání o evropské legislativě k jednání Židovských rad, které musely za druhé světové války spolupracovat s Hitlerem.
Šlo o obrazné zachycení našeho vazalského vztahu k Bruselu, jak ho vnímá nejen Klaus. V Česku se pak v jistých kruzích okamžitě rozpoutalo zhnusení.

Mluvilo se o nevkusu, blázni mluvili dokonce o nezákonnosti takového přirovnání.
A co na to strana? Profesor Fiala, šéf ODS, se zas na chvíli navlékl do svého profesorského roucha a pověděl zpoza katedry, že takový hnus strana tolerovat nebude. Navíc to nebylo poprvé, kdy si Klaus pustil pusu na špacír. Takže za dveře. Vyhození, po němž následoval
řev a další mediální analýzy. Na těch přitom člověka v tomhle konkrétním případě zarážela jedna věc. Nahlížení do hlavy. Klausova hlava se stala eldorádem, po kterém se proháněli analytici a lovili zcela zákulisní (lebeční) informace.
Klaus to měl promyšlené, znělo. Klaus je šachista, dodávalo se závistivě.
Ten bonmot o Židovských radách řekl jen proto, aby ho vyhodili, ODS už mu nestačila, chce být prezidentem (všech).

Jeho parlamentní extempore bylo jen jiným způsobem marketingu a hledání díry na trhu, jiným způsobem, jak se stát zajímavým. Řeknu něco, co nikdo jiný, a „udělám se“ tím, jak se říká. Tohle mi o Klausovi tvrdili analytici a já si říkal, sakra, co je to za cynický svět? Vy slepice naduté, copak jednou nemůžete připustit, že někdo něco řekne, neboť to tak myslí, bez šachů, a myslí to dobře?!
Nevím, jestli Klaus svoji řeč dopředu promyslel. Nemám s ním nic společného.
Hraje šachy, takže asi myslí dopředu, uznávám. Třeba mu hlava funguje jako kalkulačka, co já vím. Nebo to třeba pověděl jen tak, z humornosti, z drsnosti, ze vzdoru, proč ne. Jeho věc. Pro dnešní Česko je zásadní a nebezpečná jiná okolnost tohohle příběhu.
Nějak moc se nám tady rozmáhá cynická podezřívavost, schovávaná za údajné analýzy lidských motivací. A nějak moc toho začíná šmahem létat ze stolu. To se neříká! A tohle se taky neříká, to je blbý a nepřípustný vtip. Šup, smete se to ze stolu.

Co je ještě horší, ze stolu létají i ojedinělé názory. Pokud říkáte něco, co neříká stádo, říkáte to v obecném vnímání jen proto, abyste „se udělali“, zajistili si coby skandalista místo v médiích a podobně. Tohle cynické uvažování nás přitom snadno může dovést k propasti. Pokud každý ojedinělý názor smeteme z povrchu s odůvodněním, že je to jen marketing, za chvíli se ocitneme v zemi, kde nebude žádná debata. Rozmáhá se snaha vyčistit stůl. Nic proti čistotě. Jen se trochu bojím, aby se náš dokonale čistý stůl nestal stolem prázdným, pouhým kusem dřeva, docela tupým.
Tohle je výchozí bod, od kterého lze začít uvažovat o roli takřečené „nekorektnosti“.
Základna, ze které jde vyhlásit boj cynismu a revitalizovat principy starověkého kynismu, k nimž patřilo i říkání nepříjemných pravd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *