Uchošťoury ještě rok!

Když jsem to zvukomalebné slovo uslyšela před třinácti lety poprvé z úst Jiřího Macháčka v Hřebejkově filmu Medvídek, netušila jsem, že mu jednou začne zvonit hrana. Ano, jsou to ony plastové tyčinky na čištění uší, které mohou za znečištění planety. A jednorázové příbory a plastová brčka s nimi. No, nedivte se! Kolik těch potvor je schovaných v tunách odpadu, jež ničí oceán, korálové útesy, naši planetu? Jistě nesčetně.


Šťourat uši vatovou tyčinkou beztrestně lze ještě rok. Po roce 2021 si už tuto hrozbu nekoupíte. „Tato legislativa sníží náklady spojené s poškozováním životního prostředí o 22 miliard eur, což je odhad nákladů plastového znečištění v Evropě do roku 2030,“ uvedla zpravodajka směrnice zakazující prodej plastových výrobků na jedno použití Frédérique Riesová. Směrnice by měla upravit také prodej oxo-rozložitelných plastů. Ano, to jsou ony nepostradatelné sáčky např. na pečivo. Tady již v regulaci vidím větší smysl, stejně jako v recyklaci plastových lahví, která by měla být zavedena do roku 2029.


Když se kácí les, létají třísky, říkaly naše babičky. Znala jsem jednu, která si na dřevěnou vyřezávanou poličku pověsila za ouško šest plastových hrnečků. S pýchou, že má doma výkřik pokroku. Ten, zdá se, vzniká cestou ode zdi ke zdi. A jeho součástí je i regres. Šťourejme tedy radostně ještě rok, pak přijde na řadu sirka s vatičkou. Snad.

Lucie Jandová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *