Slavný americký novinář se brání obvinění kolegyně. Ta tvrdí, že ji análně znásilnil

Matt Lauer moderoval americkou televizní ranní show „Today“. Po desetiletí patřil k nejsledovanějším a nejuznávanějším moderátorům v USA. Několik měsíců po zahájení kampaně #MeToo ho obvinila žena, která pracovala ve stejné televizi NBC , jen v jiném programu, že s ní měl v minulosti sex v kanceláři. Tvrdila, že Mattova kancelář byla vybavena tlačítkem, které ve vhodnou chvíli uzamklo dveře, aby se slavný moderátor mohl oddávat sexu. Své tvrzení korunovala slovy, že  sex byl tak silný, že omdlela. 

Matt byl zrovna na cestě do televizního studia, když se dozvěděl, že dostal padáka. Dvě jeho kolegyně se během vysílání málem rozplakaly, když se dozvěděly překvapivou zprávu o náhlém vyhazovu. Vyhazovu bez možnosti dokázat svou nevinu.

Jak šel čas, i mnoho dalších mužů bylo obviněno ze sexuálního obtěžování. Dokonce i hlavní Mattův konkurent z pořadu CBS This Morning, velmi respektovaný a uznávaný novinář Charlie Rose. I on byl nucen ukončit svou kariéru kvůli nařčení nepatřičného chování k ženám. Ani on neměl šanci se k tomu vyjádřit.

Po více než roce vydala žena, která obvinila Matta, knihu. V ní se objevilo nové a vážnější obvinění: znásilnění. Nic takového nesdělila ani médiím ani policii, ale v knize se rozhodla pustit do světa, že ji Matt znásilnil v roce 2014, během zimních olympijských her v Japonsku. Tvrdí, že se to stalo v Mattově hotelovém pokoji. Protože měli mimomanželský milostný poměr, ležela nahá v posteli. On se jí zeptal, jestli má ráda anální sex. Odpověděla že ne, což ho neodradilo. Žena tvrdí, že mu během sexu mnohokrát řekla, že to nepřeje, ale on pokračoval, dokud nebyl uspokojen. Takže znásilnění. Jasné a zjevné. 

Matt se ve veřejném dopise bránil: pokud opravdu došlo ke znásilnění, proč jejich vztah trval další  dva roky? Moderátor věří, že pravý důvod obvinění je jinde. Že je to reakce na to, že to byl on, kdo vztah ukončil, navíc dost neotesaně: jednoduše jí přestal brát telefon a odpovídat na její hovory. Prostě ji začal ignorovat, aniž by jí cokoli vysvětlil.  Choval se jako prase, ostatně jako mnoho mužů.  Omrzela ho a tak ji bloknul. Musela se cítit jako sexuální objekt, který byl vyřazen ze hry. Okoukaná stará hračka.

Matt připomněl veřejnosti také to, že neměl vliv na její kariéru, protože pracovala pro úplně jiný program.

Ano, mnoho mužů nemá žádné hranice a nerespektuje ženy. Mnoho žen je samozřejmě znásilněno a mají strach to oznámit. Samozřejmě víme, že ženy jsou ty slabší v bojích s muži. Mnoha ženám, které se staly oběťmi zneužívání, trvá dlouho, než najdou odvahu požádat o pomoc. Není však správné věřit každému ženině obvinění, aniž by obžalovaný už dostal šanci se bránit. Matt zabodoval, když se otázal, proč přišla se závážným obviněním ze znásilnění teprve, když chtěla dobře prodat svou knihu. A také proč pokračovala ve vztahu poté, co byla údajně znásilněna. Být opuštěn osobou, kterou milujete, je jistě traumatické. A často vyvolává touhu po pomstě. Je to i tenhle případ?

Od dubna 2017 bylo více než 250 mocných lidí – celebrit, politiků, generálních ředitelů firem a dalších – obviněno ze sexuálního obtěžování, napadení nebo jiných obvinění z pochybení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *