Příliš bílý Shakespeare

Na univerzitě v Yale ve Spojených státech předali studenti angličtiny petici na katedru. Žádost je kategorická: chtějí, aby byl seminář na téma „velkých anglických básníků“ stažen. Důvod? Jsou to všichni muži. A bílí.

„Je nepřijatelné, aby student Yale, který chce proniknout do anglické literatury, četl pouze autory mužského a bílého původu,“ říká petice.

V Yale musí studenti v podzimním semestru studovat Geoffreya Chaucera, Edmunda Spensera, Williama Shakespeara a Johna Donna a poté v jarním semestru Johna Miltona, Alexandra Popea, Williama Wordswortha a TS Eliota. Podle textu vytváří studium těchto autorů kulturu „obzvláště nepřátelskou vůči studentům jiných barev“. Studenti poukazují na to, že univerzita je nepřipravuje na „špičkové studium týkající se rasy, pohlaví, sexuality, etnicity, národnosti“.

Jednou z postav, která stojí za protestem, je Adriana Mieleová, studentka, která v dubnu napsala článek kritizující kurz, protože studenti se v něm „učí analyzovat kanonická literární díla“, ale „neučí se zpochybňovat proč. Existují totiž i kanonická díla nebo jejich důsledky, které utiskují a marginalizují nebílé lidi, ženy, trans a homosexuály. “

„Je možné získat titul anglického jazyka pouhým čtením autorů s penisem. Mnoho studentů se ve dvou klíčových předmětech nesetká ani s jednou autorkou. “

Catherine Nicholsonová, učitelka odpovědná za výuku předmětu „velkých anglických básníků“, studentký protest ocenila . Zárověň ale prohlásila, že kurty nejsou prostředkem k vyloučení některých skupin, ale naopak v rozvoji kritického a samostatného myšlení.

V petici, která má 160 podpisů (z 200 studentů), žádají studenti, aby tito skvělí angličtí autoři byli z kurzu odstraněni.

Téměř pět století po revoluci západní literatury se do hledáčku studenstkých aktivistů a obhákců politické korektnoasti dostal dokonce i William Shakespeare.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *