Poklad objevil, ale za použití detektoru kovů nedostane odměnu

Jiří Pernica našel za pomoci detektoru kovu první lednový víkend v lese na Blanensku zhruba padesátku stříbrných mincí, které odborníci datují do 16. století.

Nálezné za svůj objev ale nedostane. Používal totiž detektor, prováděl tak archeologický výzkum, a nemá tedy na nálezné nárok.

„Po více než dvou hodinách v lese jsem už chtěl všechno sbalit a jet domů. Ale naposledy jsem u auta máchl detektorem a najednou se to vykulilo. Mince byly v takovém důlku, je možné, že si je někdo schoval nebo že ztratil měšec a už se pro něj nevrátil,“ popsal Jiří Pernica, jak poklad našel.

Stříbrné mince následně odevzdal Muzeu Blanenska. „Pro blanenský region jde o velmi cenný nález. Takových nálezů u nás není mnoho,“ zhodnotil archeolog muzea Marek Novák, který přijel místo nálezu zdokumentovat.

Finanční nálezné, které bývá mnohdy stanoveno jako deset procent z hodnoty objevu, ale neobdrží. „Jakmile někdo hledá s detektorem kovu, už využívá archeologickou metodu. My totiž při výzkumech standardně detektor používáme,“ vysvětlil Novák.

„Když jdete do lesa s detektorem, už máte záměr něco najít. Samozřejmě že neovlivníte, co najdete, ale stačí, že něco najít chcete. Obecně archeologické průzkumy může dělat jen ten, kdo na to má pověření – tedy archeolog výzkumník nebo třeba zaměstnanec muzea,“ dodal Novák.

potvrdil i ředitel Archeologického ústavu Akademie věd Jan Mařík:

„Má-li někdo detektor kovu a cíl vyhledávat archeologické nálezy, tak jde o archeologický výzkum. Takovou činnost může provádět jen ten, kdo má k tomu příslušné oprávnění. Pokud nemá, mohl by se dopustit přestupku. A pokud by šlo o archeologický výzkum, tak by neměl nárok na odměnu. Protože v tu chvíli by všichni archeologové, kteří něco v rámci výzkumu najdou, měli nárok na odměnu, což by postrádalo smysl.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *