Nelegální cizinec nebo nezdokumentovaný přistěhovalec?

Colorádský zákonodárce navrhl nahradit termín “nelegální cizinec” “nezdokumentovaným přistěhovalcem”. Stalo by se tak v případě, že by byl v Coloradu schválen parlamentní zákon.

Podobný případ se stal v roce 2015, kdy Kalifornie odstranila pojem “cizinec” ze státního zákoníku práce. A minulý rok v New Yorku došlo k dalšímu kroku zákazem používání tohoto výrazu ve snaze, zabránit diskriminaci na základě imigračního statusu.

Ti, co se staví proti opatření tvrdí, že nelegální cizinec je právní termín pro lidi, kteří vstoupili na území USA neoprávněně. To poukazuje na použití výrazu ve federálních zákonech jako je zákon o přistěhovalectví a národnosti. Hans von Spakovsky – spolupracovník konzervativní think tanku Heritage Foundation, nazval alternativy k pojmu nepřesný nebo příliš politicky korektní.

Příznivci změny mezitím říkají, že pojem cizinec dehumanizuje přistěhovalce. Člen parlamentu Joaquin Castro v loňském roce vyzval Kongres, aby slovo cizinec nahradil cizím státním příslušníkem.

“Je nezbytné, abychom respektovali důstojnost přistěhovalců, kteří prchají před násilím a stíháním, také v našem jazyce,” uvedl Castro ve svém prohlášení. Dodal také, že slova „cizinec” a “nelegální”, démonizují a dehumanizují komunitu migrantů.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *