Legenda opery Plácido Domingo čelí obvinění ze sexuálního obtěžování, nařčení odmítá

Operního zpěváka a dirigenta Plácida Dominga (78) obvinili, že nutil ženy k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Podle Dominga jsou obvinění znepokojivá a nepřesná. Domníval se, že jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem. Domingo označil obvinění za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování bylo přijímáno kladně a se souhlasem. 

Orchestr ve Filadelfii vzápětí zrušil Domingovo pozvání k zářijovému vystoupení. Podle AP se toto těleso stalo první institucí, která takto reagovala po vypuknutí kauzy. Opera v Los Angeles, kde Domingo působí jako generální ředitel, oznámila, že najala advokáta, který se bude „znepokojivými obviněními“ zabývat.

Ženy popsaly nevhodné chování, kterého se měl legendární pěvec dopustit. Jedna z nich se svěřila, že ji líbal proti její vůli. Další popsala, že jí sáhl pod sukni. “Pracovní oběd není nic nezvyklého. Když na tebe během něj někdo neustále sahá, to už neobvyklé je”. Dělo se to například v šatně, hotelovém pokoji a během schůzky u oběda. Z výpovědí žen vyplývá, že Domingo je neustále kontaktoval, často jim telefonoval domů pozdě večer a tvrdil jim, že ho zajímá jejich kariéra. Naléhal na ně, aby s ním šly na drink nebo jídlo, zval je k sobě do bytu nebo do hotelu pod záminkou, že jim chce poskytnout profesionální radu.

Pouze jedna z devíti žen souhlasila se zveřejněním svého jména. Jde o mezzosopranistku Patricii Wulfovou, která s Domingem zpívala v opeře ve Washingtonu. Ostatní vypovídaly pod podmínkou zachování anonymity. Vysvětlily to tím, že stále působí v branži a mají strach z pomsty, ponížení nebo dokonce obtěžování.

Dvě z nich uvedly, že krátkodobě Domingovým návrhům podlehly z obavy, že když řeknou „ne“ nejmocnějšímu muži světa opery, ohrozí to jejich kariéru.

Jedna z nich s ním měla dvakrát pohlavní styk v jednom losangeleském hotelu. Když odcházel na představení, položil na toaletní stolek desetidolarovou bankovku. „Nechci, aby ses cítila jako prostitutka, ale nechci, abys platila za parkování,“ vysvětlil jí údajně.

Jiné ženě se svěřil, že věří, že když je před vystoupením se ženou, pomůže mu to uvolnit se a zklidnit se.

Další tři desítky lidí ze světa opery potvrdily, že byly svědky jeho nevhodného chování. Osmasedmdesátiletý Domingo se ale tvrzení brání. Údajně se domnívá, že k ženě vždy přistupoval intimněji s jejím souhlasem. “Tahle tvrzení těchto nejmenovaných žen jsou velmi znepokojivá a nepřesná,” popsal zpěvák.

Kolegové žen, které se staly předmětem Domingova zájmu, je před ním opakovaně varovali. Doporučovali jim, aby s ním nikdy nezůstávaly o samotě, ani ve výtahu ne. A pokud s ním měly někam jít na jídlo, dostalo se jim rady, aby se vyvarovaly pití alkoholu.

„Není to tak, že chci, aby byl potrestán. Chci, aby si věci uvědomil. Chci, aby se přesně dozvěděl, za jaké škody je zodpovědný: za emoční, psychologické, profesní a jiné,“ řekla AP jistá sopranistka, které Domingo tvrdil, že zve své oblíbené zpěvačky a zpěváky, aby společně vystupovali. Poté, co se s ním v šatně odmítla líbat, ale od něj žádnou pracovní nabídku nedostala.

Plácido Domingo za svoji nesmírně úspěšnou operní kariéru ztvárnil okolo 150 rolí, na svém kontě má čtyři tisíce představení. Největší slávu mu přineslo působení s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem v sestavě Tři tenoři. Domingo je držitelem řady ocenění, mezi nimi několika hudebních cen Grammy. Je mimo jiné zakladatelem operní soutěže Operalia, jejíž letošní ročník se konal v červenci v Národním divadle Praze. Působí také jako generální ředitel opery v Los Angeles.

Od svého debutu v neworské Metropolitní opeře v roce 1968 byl Plácido Domingo jedním z nejžádanějších sólistů na celosvětově nejdůležitějších operních scénách. Jako jeden z mála umělců zvládal náročné party i v operách Richarda Wagnera a je držitelem hned několika Cen Grammy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *