Kanada mění názvy hokejových věkových kategorií

Pryč jsou nováčci, ptáčci, atomy, bantami a trpaslíci. Kanada oznámila, že své tradiční označení věkových skupin hráčů hokeje změní za politicky korektnější. Sáhlo k tomu již několik sportovních organizací. Věkové kategorie, doposud označované žertovně jako třeba „trpaslíci“, „ptáčci“ nebo dokonce „počůránkové“, budou nahrazeny striktním popisem věku tak, aby nikoho neurážely.

V oficiálním prohlášení na svých webových stránkách Kanadský hokejový výbor vysvětlil: 

“Na základě doporučení se naše věkové divize mění na U7, U9, U11 až U21, což bude mít dopad na všechny hokejové programy pod záštitou Hockey Canada,” uvádí se v prohlášení.

Tato změna přichází jako výsledek úsilí ligy „za inkluzivnější  hokej“. Prý se tak bude v tomto sportu cítit dobře více hráčů.

Podobný posun již proběhl v posledních letech také v jiných organizacích, například v  včetně BC Hockey a Athletics Canada.

Začalo to v listopadu 2018, kdy matka liliputa napadla místní basketbalovou jednotku  v Ontariu. Všimla si totiž výrazu „trpaslík“ na jeho vývěsce v obchodním domě.

Ačkoli termín byl dlouho používán jako označení věkové kategorie mládeže v různých sportech, teď je považován za hanlivý.

Jiných kanadských společností, které se také snaží být inkluzivnější, nezůstávají pozadu. Například Air Canada letos oznámila, že i oni zavedou genderově neutrální termíny. V jejich letadlech tedy už tradiční oslovení „dámy a pánové“ neuslyšíte. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *