Je Lou Reedova píseň „Walk on the Wild Side“ transfobní?

“Holly přišla z Miami FL.A.

Stopovala po USA

Vytáhla si obočí cestou

Oholila si nohy a pak se z ní stala ona

Řekla, hej zlato, projdi se na divokou stranu

Řekla, hej zlato, projdi se na divoké straně

Holly came from Miami, Florida

Hitch-hiked her way across the U.S.A

Plucked her eyebrows on the way

Shaved her legs and then he was a she

She said, hey babe, take a walk on the wild side

Said, hey honey, take a walk on the wild side

Studenti na University of Guelph v Kanadě vydali „omluvu“ za hraní „Walk on the Wild Side“ na univerzitním mejdanu, protože texty jsou údajně „škodlivé pro naše přátele v trans komunitě“.

Na otázku, co přesně bylo o textech tak urážlivé, řekli, že je „problematické“, protože zobrazují transgender lidi jako „divoké“.

Studentská skupina dále řekla, že zatímco uznávají, že píseň byla napsána s „určitým účelem a záměrem“, chtěli také zdůraznit, že „hudba není vždy konzumována způsobem, jak byl původně zamýšlen“.

Hal Wilner, dlouholetý producent Reedse, to shrnul nejlépe tím, že řekl, že neví, jestli Reed z jeho hrobu „se hodně směje nebo zoufalé brečí, protože celá tato věc je prostě příliš hloupá“.

Holly Woodlawnová, trans herečka o kterou Reed zpívá, byla nadšená s „Take a Walk the the Wild Side“. “Díky Lou Reedové jsem nesmrtelná,” řekla s potěšením. Reed byl jedním z prvních umělců, který zpíval s láskou, obdivem a úctou o transgenderových lidech.

Když se „Walk on the Wild“ v roce 1972 objevil v rádiu, Americká psychiatrická asociace ještě považovala homosexualitu za duševní nemoc.

Reed byl nucen podstoupit elektrokonvulzivní terapii jako teenager ve snaze „vyléčit“ svou sexuální přitažlivost k jiným mužům, což později uvedl ve své písni „Kill your son“.

“Položili elektrický kabel do mého krku, abych nepohltil jazyk, a pak si na mou hlavu položili nějaké elektrody,” řekl. “To je co bylo doporučeno, aby odradilo homosexuální přitažlivost.”

Jeho přátelství s Andym Warholem vyústilo v jeho setkání s několika slavnými trans ženy, včetně slavná Candy Darling, pro kterou Reed napsal „Candy Says“.

Reed měl dlouhodobý vztah s trans ženou, která se jmenovala Rachel.

Měl také spoustu vztahů s muži, díky čemuž byl Reed prvním, který „vyšel ze skříně“ neboli byl otevřeně bisexuál, mezi rockovými hvězdami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *