Americký knír vyvolal diplomatickou roztržku

Jihokorejcům se nelíbí knír Harryho Harrise. Připomíná jim totiž období japonské nadvlády. Velvyslanec ale odmítá na sobě cokoli měnit.

Bývalého admirála amerického námořnictva, který se narodil japonské matce a americkému vojákovi, nařkli v Jižní Koreji z urážky svých hostitelů. Harris má totiž výrazný knír, který nosili japonští představitelé během okupace Korejského poloostrova. Mezi nimi například Hideki Tódžó, k trestu smrti odsouzený premiér, nebo samotný císař Hirohito.

Místní tisk Harrisův knír spojil s aktuálním obrazem USA, podle kterého jsou Spojené státy vůči Koreji „neuctivé a nátlakové“. Harrise také často tisk posměšně místo velvyslance nazývá generálním guvernérem, právě v narážce na japonskou okupaci.

Loni v říjnu korejská policie zadržela devatenáct studentů, kteří se dokonce pokoušeli přelézt zeď okolo Harrisova sídla.

Knír na Harrisově tváři tak zatím zůstává. Podle svých slov si knír velvyslanec oholí, až ho někdo přesvědčí, že „je vnímán způsobem, který zraňuje naše vzájemné vztahy“.

Juraj Nemčík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *