Nezisková organizace z Nizozemska žádá, aby se cena masa zvýšila o 25 procent, aby byla klimaticky spravedlivější

Poplatek za udržitelnost neboli uhlíková daň na maso by měla být zavedena v celé Evropské unii, aby se omezila jeho spotřeba a také zohlednila jeho klimatická škodlivost. Navrhuje to nizozemská poradenská organizace v oblasti životního prostředí CE Delft. Vybrané miliardy eur by měly jít na podporu ekofarmářů. Pokud by EU zvedla klimatickou daň na maso, spotřeba hovězího by mohla klesnout o dvě třetiny.

Navrhovaný poplatek by v případě hovězího masa zvýšil jeho cenu o 25 procent. Analýzu provedla poradenská skupina pro organizaci True Animal Protein Price Coalitie (TAPPC), jež lobbuje u Evropské komise, aby do udržitelného plánu pro EU byl zapracován i tento požadavek.

CE Delft analyzovala ekologické náklady na produkci masa, to znamená spotřebu vody, emise skleníkových plynů a další faktory, jež přispívají ke znečištění vody a půdy související s živočišnou produkcí.

Cena hovězího masa by se v průměru zvýšila o 4,5 eur (112 korun) za kilogram. U vepřového by to mělo být o 3,6 eur (90 korun), u kuřecího o 1,7 eur (43 korun).

Takto nastavená výše daně by snížila spotřebu hovězího masa v EU do roku 2030 o 67 procent. V případě vepřového by se měla konzumace snížit o 57 procent, u kuřecího o 30 procent.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *