Pf 2020 aneb Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly

Přehoupli jsme se do dvacátých let, jež byla v minulém století označována jako zlatá éra prosperity. Svět se ještě hojil po 1. světové válce, ale Československo se již plně sjednotilo (sloka Nad Tatrou sa blýska se stala součástí československé hymny v roce 1920), stejně tak třeba Jugoslávie a také Sovětský svaz.


Kromě elegantní módy těch dob si ženy mohly v mnoha zemích světa začít užívat i volebního práva. A v poezii řádil poetismus. Idyla? Ne tak docela. Starý svět zanikl ve Velké válce, a dosud panoval optimismus, že se jej podaří obnovit. Ten však 24. 10. 1929 vzal za své. Krach na newyorské burze odpálil Velkou hospodářskou krizi, a svět se pomalu formoval k zopakování válečného konfliktu.


O sto let později jsme také plni ideálů. Sníme o lidské svobodě, důstojnosti a humanitě. O prosperující společnosti a ochraně přírody. O mezilidských vztazích postavených na úctě, vzájemnosti a soucitu.


V rámci těchto ušlechtilých hodnot jsme se například dozvěděli, že existuje více než 40 pohlaví, protože si je lze svobodně zvolit. Žertovnou formou jsme se z jedné německé písničky dozvěděli i to, že babička je stará ekologická svině. Ostatně o ochraně životního prostředí chodí kázat světovým státníkům a organizacím sedmnáctiletá dívenka. Cesta do pekla je však dlážděná dobrými úmysly.

Ve snaze ochránit nejrůznější menšiny před ponižováním je na ně upnuta přehnaná pozornost. Neuspokojivý stav životního prostředí zase nahrává do karet podivuhodným experimentům s papírovými brčky, dlouze se nabíjejícími elektromobily či výzvám k eliminaci CO2 např. odmítáním hovězího masa.

šéfredaktorka


Touha po lepším světě je odvěkým motorem všech lidských činností. Zneužití těchto tužeb zase účinnou praktikou všech totalitních režimů. Je to jako s krásnou skladbou, kterou však ideologičtí hudebníci neumějí zahrát. Víte proč? Krásná hudba musí vycházet ze srdce člověka, jen z not ji zahrát nelze. A stejně tak je to s budováním lepších zítřků. Nedokázal je vybudovat ani komunismus, ani církev, a ani přehnaně ochranitelská ideologie tzv. politické korektnosti není výjimkou. Tak jako všechny ideologie, i ona má svůj přínos.

Bez selského rozumu se však stává krásnou skladbou, kterou nejde zahrát. Proto přeji všem našim čtenářům otevřené srdce a zdravý český rozum.

Lucie Jandová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *