Máte plnou pusu? Vystupte si!

Pražské dopravní podniky chystají změnu. Vadí jim pojídání v prostředcích městské hromadné dopravy a chystají se proti němu zakročit. Zákaz jídla a pití v rámci celé městské hromadné dopravy žádnou novinkou – v metropoli platí celá desetiletí. V sousední Vídni toto vyhlášení vstoupilo v platnost v lednu loňského roku. Zdůvodnění, že důvodem zpřísnění přepravních podmínek je zabránění zápachu a snížení nákladů na úklid, u Rakušanů zabralo. Nejprve to revizoři řešili domluvou, později přitvrdili. Pokuta za jídlo v metru je 50 euro.

České dopravní podniky se rozhodlo jít stejnou cestou. Což o to, jistě i vy jste zažili nezdvořáka s batohem na zádech, který vás málem polil kafem. Kolikrát se vám to ale stalo? Domnívám se však, že většina cestujících se zakusuje do pizzy na papírovém tácku z nouze. Spěch jim nedovolí zasednout do restaurace, bufetu či závodní jídelny, a tak si svůj rychlý příděl energie zhltnou cestou na či ze schůzky. V pražských smluvní přepravních podmínkách je obecné ustanovení o zákazu konzumace jídla a pití v přepravních prostorech zakotveno již od roku 1994. Nyní by měli asistenti revizorů na dodržení zákazu dohlížet a jídlo a pití konzumující jedince nejprve přátelsky napomenout, že takhle tedy ne. Pokuty zřejmě budou následovat.

Jedná se o další plošný zákaz v naší společnosti. Namísto podmínek k tomu, aby rodiče mohli svým dětem vštípit zásady slušného chování, jež by v drtivé většině zabránilo odhazování zbytků pizzy na zem, další represe. Další výchovně vztyčený ukazováček státní instituce. Další možnost nachytat občana, nyní ani ne s drogami, alkoholem či cigaretou, ale s jídlem! Jistě, máme otevřené hranice, obchody plné spotřebního zboží a v hospodě můžeme bez obav prohlásit o komkoli, že je vůl. Ale to je asi tak všechno. Regulace státu na úrovni chování občanů přibývá a to nevede k dobrému občanskému pocitu. Nabízí se otázka, zda zákaz jídla v městské hromadné dopravě není přežitek a neslouží tak spíše než k udržování čistoty k znepříjemňování dopravy a šikanování občanů.

Lucie Jandová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *