Konopí má v Čechách tradici

Nedávno jsem viděla v jenom obchodním řetězci prodávat balené kopřivy. Ležely vedle tymiánu a bazalky. Cena v řádu desítek korun. Jinak běžný a léčivý plevel na každé zahrádce. Podobně tomu kdysi bylo s konopím.

Andulka konopě močila, žabka jí do kapsy skočila, zpívá se v jedné zapomenuté lidové písničce. Konopí bývalo běžnou léčivkou na zahrádkách našich předků. V hasičských nádržích, které do vesnic povinně zavedla Marie Terezie, se po sklizni konopí máčelo běžně, neboť prosívalo Starým lidem, kteří si tam chodili smočit unavené nohy s oteklými klouby. Z konopí se tkaly látky, které byly známé svými antibakteriálními účinky, vyráběly se z něj barvy i laky, pro jeho pevnost se z něj splétala lana a díky vysokému obsahu vlákniny a rychlému růstu to byla ideální rostlina pro výrobu papíru.

Známý zámek Konopiště ke svému názvu také nepřišel náhodou, konopí se tu prostě dařilo.

Z kronik nevyplývá, že se v té době potulovalo po kraji výrazně vysoké množství zhulenců či narkomanů. Jak se z běžné léčivky konopí, podobnou, jakou je i kopřiva, jež možná nakročila k tomu stát se pro lidi zcela odtržené od přírody prodejním artiklem, stala droga? Může za to látka zvaná tetrahydrocannabinol, zkráceně THC. Konopí je jednoletá bylina, které má širokou škálu využití. Marihuana je označení pro samičí květy konopí s vysokým obsahem THC, což je pouze jeden z desítek kanabinoidů obsažený v rozdílném množství v jednotlivých odrůdách konopí, kterých je zhruba dva tisíce. Mnoho léčivek má i omamné účinky. Buď si je můžete pěstovat, nebo koupit. Výběr existuje. U konopí ale ne. Jenže: koka není kokain, mák není heroin a konopí není marihuana.

V tomto smyslu se návrh Piráta Mikuláše Ferjenčíka obrací k tradici, která naší zemi není cizí. „Pojďme konečně zlegalizovat konopí a peníze dát do důchodového systému nebo do modernizace země,“ prohlásil muž číslo dvě Českých pirátů a zařadil se tak mezi ultratradiční české konzervatisty…

Lucie Jandová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *