Big Brother?

Ministr dopravy drží bobříka mlčení. Podělal se z bratra?

V  rámci “Babišiády” zapadla informace, která by mohla zcela změnit chování našich (nechvalně proslulých) řidičů. Ministerstvo dopravy zrušilo plán, podle nějž mohly být mýtné brány, jejichž provoz žřejmě v prosinci skončí, využity ke skenování SPZ vozidel. Prý se bálo vytvoření Velkého bratra.

Možnost zneužití nulová

To nedává smysl. Jak lze využít znalost SPZ i v nepravděpodobném případě, že by systém napadli hackeři? Museli by se k tomu navíc dostat do databáze všech úřadů, které je vydávají po celé republice, aby zjistili totožnost majitele. A i kdyby se jim to po dlouhé době podařilo, k čemu by tu znalost využili? Zdá se, že ministr Kremlík and his boys se nechali vybubákovat nebezpečím, které vlastně neexistuje. Zvlášť když si uvědomíme, že kamery, monitorující pohyb občanů jsou dnes nejen ve všech větších městech, ale i na vesnici. Nikdo až na pár ochránců všehomíru proti tomu neprotestuje, lidé prostě mají názor, že když nic špatného nedělají, tak ať si je kamera klidně zabere.

Nedemokratická Anglie?

Právě v souvislosti s tímto faktem působí snaha ministerstva směšně. Když jsem byl před dvaceti lety v Anglii, byly kamery rozmístěny nejen na dálnicích, ale i všech důležitých silnicích. Kdo udělal přestupek, tomu přišla domů fotka SPZ společně s tučnou pokutou. Za rok se kamerový systém zaplatil, navíc u nás by byl vlastně zdarma. Místní si na to časem zvykli a jezdí podle předpisů, když se někdo nechá načapat za jejich porušeni, je to obvykle cizinec. Navíc tím ušetřil práci policie, nehodovost i počet obětí se rapidně snížil. A to u nich nikdo nemá komplexy, které si kompenzuje ohrožováním ostatních. A asi nikdo nebude pochybovat, že jde o demokratickou zemi. Jen prostě dbá na bezpečí občanů.

Zabránit džungli

To, že počet obětí dopravních nehod opět stoupá (vloni na 194) je fakt, co nelze zpochybnit. Skenování značek jim mohlo úspěšně zabránit, stejně jako dalším excesům na českých silnicích, závodění, překračování rychlosti, přejíždění plné čáry, pomohlo by určit viníka nehody, Dnes si všichni stěžují na nedostatek lidí, kdyby ale byly na mýtných branách kamery, nebyli by třeba. Ve zmíněné Anglii každý úsek silnice monitoruje jeden policista. Když si vezmeme, kolik lidí se u nás zabývá řešení dopravních přestupků, do toho jejich pachatelé znají různé finty jak uniknout spravedlnosti. To vše by odpadlo. Fotka je nezpochybnitelný důkaz a kamery jsou tak nastavené, aby snímaly čas i o kolik byla překročena rychlost, atd.

Mlčící ministr

Vzhledem k bezohlednosti některých řidičů, by byly víc než potřebné. Stačilo by pár článků v tisku o existenci systému aby si piráti silnic dali velký pozor. Navíc pokud budou mýtné brány k nepotřebě, časem se zbourají (stály šest miliard) a to bude stát nás, daňové poplatníky, další slušnou částku. Využít je ke skenování je nejsmysluplnější nápad. Bohužel, stanovisko ministra se mi nepodařilo zjistit, před dvěma měsíci jsem odeslal dotaz na tiskové oddělení, kde se soudružky (možná jimi nejsou, ale chovají se tak) ani nenamáhaly odpovědět. Poté jsem se propracoval až na sekretariát ministra. Otázky s mými námitkami byly odeslány 23. 5. Opět bez reakce.                                                                                                          Jan Janula

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *